Zbieraj punkty!
31 stycznia 2018
Wielkie nieogarnianie
19 lutego 2018
Pokaż wszystko

W poszukiwaniu nowości

Kiedy ostatnio zdarzyło ci się zrobić coś po raz pierwszy? Jeśli odpowiedź na to pytanie przychodzi ci z trudem, to znak, że w twoje życie zakradło się zbyt dużo rutyny. To zła informacja dla ciebie i twojego mózgu.

 

Poznawanie nowych rzeczy to dla dziecka chleb powszedni. Każdy dzień przynosi ze sobą coś niezwykłego. Świat jest pasjonujący, wielki i tylko czeka na odkrycie. Mały człowiek uczy się wiązać sznurówki, jeść nożem i widelcem, jeździć na rowerze i używać nożyczek. I tak dzień w dzień przez kilka-kilkanaście pierwszych lat.

A nastolatek? Też odkrywa nowe aspekty życia i robi dużo rzeczy po raz pierwszy. Może to być samodzielny wyjazd na wakacje albo pójście na koncert rockowy. Może też być eksplorowanie świata idei lub poznawanie fascynujących ludzi. W każdym razie dzieciństwo i młodość to nieustanne „odkrywanie nowego”.

A potem przychodzi dorosłość, obowiązki i wszystkie te ważne sprawy, które coraz mniej mają w sobie nowości, a coraz więcej rutyny. W końcu profesjonalista, to ktoś kto nabrał doświadczenia. A doświadczenie przychodzi wraz z wielokrotnym, coraz lepszym, wykonaniem tego samego albo bardzo podobnego działania. To samo dotyczy obowiązków domowych, a nawet życia towarzyskiego.

Optymalizujemy i udoskonalamy swoje poczynania, żeby potem móc je na autopilocie powtarzać, wkładając w to jak najmniej wysiłku. Tylko, że ten kij ma dwa końce. Bo taka powtarzalność to nic dobrego dla naszego mózgu, który potrzebuje wciąż nowych stymulacji i wyzwań. Inaczej, tak jak każdy mięsień, wychodzi z formy. Remedium na to jest proste. Zrób coś nowego. Oto kilka pomysłów:

  1. Odwiedź restaurację, w której serwują dania kuchni, której zupełnie nie znasz.

  2. Idź na zajęcia sportowe dyscypliny, której do tej pory nie zdarzyło ci się uprawiać.

  3. Odwiedź muzeum lub galerię, w której nigdy nie byłeś/łaś.

  4. Przeczytaj książkę albo obejrzyj film z gatunku, którego zwykle unikasz.

  5. Zrób coś manualnego: narysuj, namaluj, wyhaftuj albo napraw.

  6. Zapoznaj i porozmawiaj z kimś, kto nie należy do twojego środowiska.

  7. Idź na kurs niezwiązany z twoim zawodem ani dotychczasowym hobby.

FB


Blog