W poszukiwaniu nowości
12 lutego 2018
Pokaż wszystko

Wielkie nieogarnianie

Jeśli myślisz, że ciągle ci coś umyka, to masz pełną rację. Zauważasz jedynie niewielki ułamek tego, co się dookoła ciebie dzieje. A z każdym rokiem dzieje się coraz więcej

 

Do twoich zmysłów nieustannie docierają miliony informacji. Nie wierzysz? Tylko pomyśl, wzrok ogarnia 120 stopni pola widzenia i choć naprawdę ostro widzisz tylko wycinek tego pola, to i tak do siatkówki oka, a dalej do mózgu, trafia w każdej sekundzie 10 milionów bitów (1,25 MB). Dodajmy do tego wszystkie informacje zbierane przez słuch, węch, dotyk i smak, a okaże się, że w każdej chwili zalewa cię nieprzebrany potok bodźców. Nie zauważasz? No właśnie. Okazuje się, że mózg bardzo uważnie odsiewa ziarno od plew i do twojej świadomości trafia zaledwie garstka informacji. Widzisz nadjeżdżający samochód, odbierasz dzwoniący telefon i czujesz przeciąg w pomieszczeniu. Reszta nie ma znaczenia.

Co dzieje się z resztą bodźców, które umykają twojej uwadze? O tym decyduje specjalna część mózgu – wzgórze. Miejsce, gdzie ważą się losy zbieranych przez zmysły informacji. Wzgórze może przesłać je do kory czołowej, czyli ośrodka naszej świadomość. Może sygnały także zupełnie zignorować i wyrzucić do mentalnego kosza lub… przesłać do tzw. pamięci utajonej. To tu gromadzą się wszystkie wspomnienia i cała nieświadoma wiedza. Czy zdarza ci się powiedzieć i pomyśleć „Skąd ja to wiem?”. Już wiesz – z pamięci utajonej.

Wzgórze decyduje, co jest ważne, a co nie. Skąd ma do tego wytyczne, trudno powiedzieć. Na pewno wybiera rzeczy, z jego punktu widzenia najważniejsze. Te, od których zależy nasze przeżycie i dobrostan. W XXI wieku ma wyjątkowo trudne zadanie. Dziś, jak nigdy wcześniej, nasze zmysły atakowane są zewsząd zatrważającą ilością bodźców. Od rana do wieczora widzimy tysiące reklam, sloganów, afiszy, a do tego śledzimy niekończące się źródła wiadomości, plotek i informacji. Wzgórze robi, co może, żeby odfiltrować sprawy istotne od zbędnych. Ale bez wątpienia jest to coraz trudniejsze.

Efekt tego jest taki, że czasem ważne rzeczy umykają twojej uwadze, gubisz przedmioty, zapominasz, a może wręcz nie zapamiętujesz. Nic dziwnego, skoro tyle jest tego wszystkiego do ogarnięcia.

FB


Blog