lider hormony stres kortyzol testosteron
Hormony mogą zrobić z ciebie lidera. Albo cię pogrążyć.
22 marca 2017
emocje wyższe
Emocje wyższe – dzięki nim zmienisz świat
11 grudnia 2017
Pokaż wszystko

Mądrość Emo Sapiens – dlaczego emocje pomagają, a nie szkodzą

Emocje nie stoją w sprzeczności z rozumem, tylko go wzmacniają. Porady typu: „wyzbądź się emocji” czy „spójrz na wszystko beznamiętnie” odcinają nas od źródła ponadczasowej wiedzy, którą Natura wbudowała w nasze geny miliony lat temu.

A zatem, po pierwsze, nie bójmy się myśleć emocjami, odczuciami, które pochodzą z naszego szóstego zmysłu – intuicji, z ciała, z żołądka, z wnętrzności, a także tymi, których pochodzenia nie potrafimy zlokalizować. To one powiedzą nam, co zrobić. Czy trzeba się zbliżyć, czy coś wybrać, czy odrzucić.

Po drugie, kiedy już przeczujemy, co robić, czas dopuścić do głosu intelekt i roztropność. To dzięki nim znajdziemy odpowiedź, dlaczego. Wyjaśnienie przyczyn, dla których chcemy coś zrobić, często bywa kłopotliwe albo wręcz niemożliwe. Trudno wymienić wszystkie powody, dla których kogoś kochamy (takie zadanie jest czasami nieco niebezpieczne). Poza tym wiedza o źródle pozytywnych lub negatywnych preferencji jest w dużej mierze utajona i niedostępna świadomemu umysłowi. Pewnie z tego powodu dlaczego jest opcjonalne i w wielu sytuacjach z niego nie korzystamy.

rozum i emocje współpraca

Po trzecie, cały intelekt skupmy na tym, jak to zrobić. Znalezienie dobrego pomysłu oraz zaplanowanie i skuteczne przeprowadzenie działań wymagają ogromnego wysiłku, a potem jeszcze większej elastyczności oraz dopasowania do ciągle zmieniających się okoliczności.

I wreszcie po czwarte, żeby to wszystko „sfinansować”, nasz umysł musi zwrócić się do emocji. Od milionów lat to one biorą na siebie wszystkie wydatki związane z energią do działania i wdrażania pomysłów. Bez zaangażowania emocjonalnego mielibyśmy do czynienia jedynie z pobożnym życzeniem lub jałowym działaniem.

Dlatego myśl jak Emo Sapiens:

  1. Wizualizuj i werbalizuj

  2. Pozwól działać podświadomości

  3. Wyłącz analityczne myślenie

  4. Korzystaj z wiedzy

FB


Blog